Administrator

CYNKOWANIE CZY MALOWANIE

Stal ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Niestety bardzo łatwo ulega korozji. Dlatego stalowe elementy powinny być poddawane stosownej ochronie antykorozyjnej. Wśród nowoczesnych metod przeciwdziałających korozji największą popularnością cieszy się cynkowanie i malowanie. Cynk posiada niższy potencjał elektrochemiczny niż żelazo, oznacza to, że pierwsza koroduje powłoka cynku, a następnie po jej zużyciu pojawia się korozja żelaza. Przykładowo farby proszkowe zawierają najczęściej pigmenty, które łączą w sobie zapobieganie reakcji katodowej i anodowej, dzięki temu malowanie proszkowe jest efektywną metodą ochrony powierzchni przed korozją. Która z tych metod jest bardziej skuteczna i dlaczego?

Cynkowanie

Cynkowanie polega na krótkotrwałym zanurzeniu metalowego elementu w ciekłym cynku. W ten sposób powstaje bardzo szczelna powłoka. Pokrywa ona całą powierzchnię danego przedmiotu. Ochrona antykorozyjna jest dwojaka. Z jednej strony powłoka cynkowa stanowi barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a stalowym przedmiotem. Z drugiej strony, cynk jest metalem bardziej aktywnym chemicznie niż stal. W rezultacie też pierwszy ulega roztworzeniu. Powłoki cynkowe są trwałe przez ok. 5-25 lat. Jest to zależne od grubości cynku i rodzaju środowiska.

Malowanie

W przypadku malowania mamy możliwość skorzystania z bardzo wielu sposobów aplikacji, jak i dostępnych produktów. W zależności od potrzeb można tworzyć bardzo cienkie lub niezwykle grube powłoki odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne. Można malować przedmioty o różnych kształtach czy rozmiarach. Ograniczenia malowania to przede wszystkim pracochłonność procesu.

Malowanie czy cynkowanie?

Dobór odpowiedniej metody w dużym stopniu zależy od specyfiki danego elementu stalowego, jak i środowiska, w którym jest wykorzystywany. Duże znaczenie ma, czy konieczność zabezpieczenia antykorozyjnego dotyczy całego przedmiotu, czy tylko wybranego, jednego elementu składowego. Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest środowisko. Warto pamiętać przy tym, że cynk jest metalem wrażliwym na środowisko kwaśne i zasadowe. Decydując się na malowanie, należy dobierać produkty malarskie w taki sposób, by były odporne na stężone kwasy, czyli np. farby winyloestrowe, lub zasady, np. farby epoksydowe.